Nawigacja

Ciekawe stronki www Bądź ochroniarzem przyrody Miary czasu Jednostki długości, pola i objętości Podzielność liczb język polski geografia matematyka język niemiecki Egzamin Ósmoklasisty historia i wos klasa I klasa II klasa III przedszkole zerówka biologia i chemia fizyka Pedagog szkolny

Bądź ochroniarzem przyrody

Spadł śnieg, temperatury poniżej zera jednym słowem nastała zima. W tym okresie pamiętajmy o naszych braciach mniejszych – zwierzętach...

Warto zatroszczyć się o nasze psy, które pilnują naszych podwórek i posesji, mieszkających w budach. Sprawdźmy czy buda jest ustawiona, w taki sposób by przeważające na naszym terenie wiatry zachodnie, nie wychładzały dodatkowo wnętrza budy, zadbajmy o to, aby buda była ocieplona zwłaszcza od podłoża, możemy na dnie  położyć styropian albo inny materiał termoizolacyjny. Pamiętajmy o ciepłym  pożywnym posiłku, ciepłej wodzie (nie dopuszczajmy aby woda w miskach zamarzała) i o tym, że łańcuch może dodatkowo wychładzać organizm zwierzęcia.

Ptaki, które pozostają u nas na zimę są przystosowane do zimowych warunków, jednak gdy leży śnieg mają one utrudniony dostęp do pożywienia, dlatego wybierają sąsiedztwo człowieka. Pomagając im przetrwać zimę musimy pamiętać, że nie każdy pokarm jest  dla nich odpowiedni.

Oto kilka najważniejszych zasad dokarmiania ptaków zimą:

1. Jeśli rozpoczniemy dokarmianie musimy to robić przez całą zimę, ptaki przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne.

2. Podawany pokarm powinien być podobny do tego, który ptaki jedzą w naturze. Nie może zawierać soli, konserwantów i innych dodatków chemicznych.

3. W naszych warunkach podstawowymi rodzajami karmy są: nasiona oleiste (słonecznik, rzepik, len), nasiona zbóż, orzechy, owoce (jarzębina, jabłka, rodzynki), słonina, łój lub smalec (oczywiście niesolone!).

4. Musimy zadbać o czystość w karmniku, usuwać resztki pokarmu i odchody ptaków, w ten sposób uchronimy ptaki przed chorobami i pasożytami.

5. Pamiętajmy by karmnik był zabezpieczony przed drapieżnikami (np.kotami!)

• Szkoła Podstawowa w Czarnowicach
    Czarnowice 20, 66-620 Gubin
    Bieżyce 50, 66-620 Gubin
    Starosiedle 22, 66-620 Gubin