Rekrutacja na rok szkolny 2025/26
Rusza rekrutacja do oddziałów przedszkolnych oraz do klasy I Szkoły Podstawowej w Czarnowicach
w roku szkolnym 2025/26.
Przebieg oraz terminy rekrutacji określone zostały w Zarządzeniu Wójta Gminy Gubin (w załączeniu).
Czytelnie wypełnione, podpisane przez obydwoje rodziców (opiekunów prawnych) wnioski należy
składać w formie papierowej do szkoły. Termin składania wniosków do przedszkoli oraz kl. I
od 3 lutego do 28 lutego 2025 r. do godz. 15.00.
Ważne!!!
Rodziców zapisujących dzieci do oddziałów przedszkolnych prosimy o wypełnienie dokumentów:
1. karta zgłoszenia do oddziału przedszkolnego wraz z klauzurą informacyjną
2. deklaracja-dziewięciogodzinne przedszkole - tylko w Bieżycach ,
3. potwierdzenie woli – po opublikowaniu list dzieci przyjętych i nieprzyjętych.
Rodziców zapisujących dzieci do klasy I prosimy o wypełnienie dokumentów:
1. wniosek rodziców wraz z klauzurą informacyjną
2. potwierdzenie woli – po opublikowaniu list dzieci przyjętych i nieprzyjętych.
W dniu 09.01.2025r. w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Gubinie odbyła się Rejonowa Olimpiada Zdrowia PCK szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Osoby zakwalifikowane do rejonu musiały uzyskać najlepszy wynik w eliminacjach szkolnych, a także uzyskać wymaganą liczbę punktów. Naszą szkołę reprezentowała Maria Paszkowska z klasy ósmej pod kierunkiem Pani Sabiny Kwiatkowskiej. Zadaniem uczestników było rozwiązywanie testu składającego się z 40 pytań. Test obejmował zagadnienia zarówno dotyczące zdrowego odżywiania, jak również trybu życia oraz znajomości chorób przewlekłych. Nasza uczennica okazała się bezkonkurencyjna i wygrała etap rejonowy. Warto dodać, że jest to pierwszy taki sukces w tej olimpiadzie w historii naszej szkoły!!!! Brawo Marysia !!! Trzymamy kciuki w etapie wojewódzkim.
Innowacja pedagogiczna "Czytam z klasą Lekturki spod chmurki edycja VI pod kryptonimem Świat pełen emocji". Uczniowie klasy 1 i 3 w Bieżycach meldują zrealizowanie modułu Smutek i złość. Przeczytaliśmy książkę J. Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz", która porusza temat drugiej wojny światowej. Uczniowie uważnie słuchali czytanego im tekstu, z zaangażowaniem wykonali wszystkie zaplanowane zadania m.in. zaprojektowali zakładki do książki, wykonali wóz bojowy"Kubuś", odegrali scenki związane z lekturą, namalowali to czego się boją i co sprawia im smutek, następnie wymyślali sposoby radzenia sobie z tym. Już nie mogą doczekać się kolejnego modułu.
W grudniu uczniowie klasy pierwszej w Bieżycach zostali pasowani na czytelników. Odpowiadali na zagadki związane z najpopularniejszymi baśniami, pisali swoje imię gęsim piórem i atramentem, co sprawiło im wiele radości, następnie zostali pasowani najgrubszą książką znajdującą się w bibliotece, a w prezencie otrzymali książeczki z dedykacją i zakładki do książek.
Uczniowie klasy drugiej w Bieżycach wzięli udział w konkursie plastycznym polegającym na wykonaniu ilustracji do lektury T. Justyniarskiego "Psie troski". Podczas zajęć rozwijających zainteresowania wysłuchali kilku rozdziałów lektury, po czym indywidualnie wykonali ilustracje do rozdziału, który im najbardziej podobał. Wszystkie prace zostały przesłane do organizatora konkursu. Otrzymaliśmy już podziękowania za udział, z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
Uczniowie klas I-III w Bieżycach wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gubinie. Wysłuchali kilku rozdziałów "Dzienniczka cwaniaczka" czytanych przez panią bibliotekarkę, wzięli udział w quizie z nagrodami związanym z wysłuchanym tekstem. Chętnie oglądali i czytali interesujące ich pozycję, wypożyczyli kilka z nich. Na koniec zapoznali się książką pisaną językiem Braille'a. Dziękujemy za zaproszenie.
Pierwszy semestr obfitował w szereg ciekawych zadań skierowanych do uczniów w szkole w Starosiedlu. W ramach uczestnictwa w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0., szkoła otrzymała ciekawe pozycje książkowe, z których bez ograniczeń mogą korzystać uczniowie jak i przedszkolaki. Przeprowadzone zostały zajęcia biblioteczne w oddziałach przedszkolnych. W tym roku szkolnym uczniowie wzięli udział w innowacji pedagogicznej pt. ,,Lekturki spod chmurki”. Program ten składa się z trzech modułów, poprzez przeczytanie z dziećmi wybranych książek, dzieci poznają tajniki radzenia z emocjami. Uczniowie poznali lekturę pt. ,,Cukierku ty łobuzie”, wykonali przestrzenną pracę plastyczną, kapsułę czasu. Przeprowadziliśmy szereg rozmów na temat szczęśliwych momentów w naszym życiu. 11 grudnia klasy I i II wspólnie wybrały się do Biblioteki Miejskiej w Gubinie. Uczniowie chętnie wysłuchały fragmentu literatury dla dzieci, następnie przeprowadzili aktywną dyskusję na temat tekstu. 13 grudnia odbył się konkurs plastyczny skierowany do wszystkich dzieci. Chętnie dzieci przygotowały prace plastyczne na temat ,,Najpiękniejsza książka, która poznałam/em. Dzieci stworzyły piękne prace, dla uczestników przewidziane zostały nagrody książkowe. Kolejny semestr zapowiada się równie ciekawie.
19 grudnia w szkole w Czarnowicach odbyło się wspólne kolędowanie oraz jasełka przygotowane przez P.Danutę i Krzysztofa Irisik - teatr Małe CoNieco. Uczniowie przypomnieli sobie o polskich tradycjach bożonarodzeniowych.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy moment dla każdego. W naszej szkole wiele wydarzeń wprowadzało uczniów w nastrój świąteczny. Wszystko zaczęło się od ubrania choinki i pisania życzeń świątecznych.
Dzieci malowały ozdoby na choinkę i uczyły się śpiewać kolędy.
Wyjątkowym wydarzeniem było szkolne kolędowanie, podczas którego uczniowie wszystkich klas i oddziały przedszkolne pięknie zaśpiewali kolędy. Po raz kolejny odbył się też kiermasz ozdób świątecznych. Na specjalnie przygotowanych stoiskach znalazły się własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe dekoracje, m.in. wspaniałe stroiki, bombki, aniołki, itp. Kiermasz wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno rodziców jak i dzieci. Ozdoby były bardzo pomysłowe i kolorowe. Oprócz ciekawych dekoracji znalazło się również stoisko ze słodkościami w postaci ciast, ciasteczek, pierników.
Konkurs na plakat reklamowy dla nowości wydawniczej ze szkolnej biblioteki
Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 księgozbiór biblioteki w Czarnowicach został wzbogacony o 90 nowości wydawniczych ( 232 egzemplarze). Książki te cieszą się popularnością wśród młodych czytelników, dlatego chętnie zaangażowali się w ich promocję. W ciągu miesiąca uczniowie zapoznali się z wybranymi nowościami i stworzyli plakaty, na których podali powody, dlaczego warto sięgać po te utwory. Dodatkowo swoje prace upiększyli rysunkami nawiązującymi do treści.
Wyniki konkursu:
I miejsce Maja Naskrent,
II miejsce Oliwia Sudnik,
III miejsce Pola Drobek.
Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali nowościami wydawniczymi z NPRCz 2.0.
Serdecznie zapraszamy na kiermasz świąteczny zorganizowany przez uczniów i rodziców klasy 8 . Dochód będzie przeznaczony na dofinansowanie wycieczki.
„Magiczny świat języka angielskiego i niemieckiego” W szkole w Starosiedlu realizowana jest od 01.10.2024 r. do 20.12.2024 r. innowacja pedagogiczna pt. „Magiczny świat języka angielskiego i niemieckiego”. Innowacją objęci są uczniowie z klas I- III oraz dzieci z oddziałów przedszkolych (zerówka). Realizacja innowacji przyniosła pierwsze efekty. Październik: Uczniowie potrafią przywitać się i przedstawić w dwóch językach. Poznali kolory, liczby (kl. I, II do 10, kl. III do 20) i słownictwo związane z urodzinami. Nauczyli się niemiecko- angielskiej piosenki „Zum Geburtstag viel Glück – Happy birthday to you”. Śpiewanie tej piosenki stało się naszym rytuałem podczas wspólnego świętowania urodzin dzieci . Listopad: Dzieci wymieniają części ciała w dwóch językach. Śpiewają dwujęzyczną piosenkę „Kopf und Schulter, Knie und Fuß - Head, Shoulders, Knees and Toes”. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w formie zajęć innowacyjnych i wykonują przygotowane przez autorki innowacji karty pracy. Działania, które wykonują dzieci podczas zajęć są uwiecznione na załączonych zdjęciach i krótkich filmikach . Autorzy innowacji: Joanna Wrona, Natalia Sochańska
W ramach świętowania Mikołajek uczniowie Szkoły Podstawowej w Czarnowicach (Filia
Starosiedle, kl. I,II,III, zerówka) wybrali się na wycieczkę do Zielonej Góry.
06.12.2024r. gościliśmy w Kinie Cinema City w galerii Focus Mall. Świetną zabawę
zapewnił film pt. „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja”. Po seansie wybraliśmy się na
pyszną pizzę. Dzień był bardzo udany, a uśmiechy nie znikały z twarzy dzieci .
Uczniowie wrócili zadowoleni i chętni na kolejne wyprawy do kina!
Opiekunowie: Natalia Sochańska, Anna Jagos, Joanna Wrona, Halina Butkiewicz
–Łachowska, Danuta Sieczkowska, Małgorzata Wolna
Byliśmy baaardzo grzeczni i naszą szkołę odwiedziło mnóstwo Mikołajów, elfów, prezentów i choinek, ponieważ każdy w tym dniu mógł się przebrać. Bardzo Dziękujemy rodzicom klasy 8 za kącik z kominkiem, dzięki temu jest w naszj szkole przytulnie i świątecznie.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych w Bieżycach pojechały na wycieczkę do Rościc. Dowiedziały się, jak należy się opiekować alpakami. Poznały wiele ciekawostek z życia tych zwierząt. Był też czas na gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz ognisko.
Dzień dyni w najmłodszej grupie przedszkolnej w Bieżycach. Wszyscy ubrali się na pomarańczowo i uczestniczyli w grach i zabawach.
W listopadzie w naszej szkole (budynek Bieżyce) odbył się biblioteczny konkurs plastyczny " Polska - moja ojczyzna" . Uczniowie wykonali bardzo pomysłowe i staranne prace plastyczne, które długo zdobiły szkolny korytarz. Jury miało ogromny problem z wybraniem trzech najlepszych prac, dlatego postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników.
25 listopada dzieci w oddziałach przedszkolnych odwiedził pluszowy miś. Jego wizyta odbyła się z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. W czasie spotkania dzieci bawiły się z gościem i degustowały miód.
Dnia 27 września w naszej szkole ( budynek Bieżyce) odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie zapoznali się z postacią Janiny Porazińskiej, z którą związana jest ta akcja, następnie czytali swoim koleżankom i kolegom wypożyczone z naszej biblioteki książeczki. Wszyscy uczestnicy za propagowanie czytelnictwa otrzymali dyplomy i upominki.
Zbiórka karmy dla zwierząt w szkole w Bieżycach i Starosiedlu
W naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów będących pod opieką pani Agnieszki Maternik. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci do aktywnego udziału w zbiórce karmy.
Dzieci wraz z rodzicami bardzo zaangażowały się w akcję charytatywną. Wspólnie udało się zgromadzić spory zapas karmy dla psów i kotów. Pani Agnieszka odwiedziła nasze szkoły (budynek w Bieżycach i Starosiedlu) wraz z berneńskim psem pasterskim oraz opowiedziała dzieciom o swoich podopiecznych. Dzieci zadawały setki pytań. Elementem spotkań było również przeczytanie przez panią Agnieszkę fragmentu książki Barbary Gawryluk „Kaktus dobry pies”.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za włączenie się do tej akcji charytatywnej. Los porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły.
Organizator i koordynator akcji: Natalia Sochańska.