W związku z corocznymi obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 02 kwietnia w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty tematyczne, które poprowadziła p. Sabina Kwiatkowska oraz p. Alicja Nesterowicz. Uczniowie ubrali się na niebiesko i w ramach akcji zobaczyli prezentację pt” Autyzm w pigułce” przygotowaną przez p. Marlenę Kuczyńską. Wysłuchali opowiadania „Mój brat ma autyzm” oraz wykonali kolarz tematyczny. Uwieńczeniem akcji było wspólne zdjęcie na boisku szkolnym.
21marca ,tradycyjnie w Szkole Podstawowej w Czarnowicach pożegnaliśmy zimę, a powitaliśmy WIOSNĘ. Uczniowie klasy VI rozpoczęli wspólną zabawę od zaprezentowania wiersza pt. ,,Nadejście wiosny" , w którym wyobrażają sobie zwierzęta, w jaki sposób przybędzie Wiosna. A Wiosna w osobie Basi Supel przybyła... pieszo.
Każda klasa wykonała plakat przedstawiający panią Wiosnę np. w tramwaju, w łódce, na rowerze i hulajnodze. Szacowne Jury miało spory dylemat , by ocenić wspaniałe prace, podobnie jak niezwykle pomysłowo wykonane marzanny, występy uczniów w piosenkach, recytacjach i tańcu pszczółki Mai.
Energii nikomu nie brakowało, ponieważ zanim rozpoczęła się rywalizacja wszyscy uczniowie posilili się wspólnie przygotowanym zdrowym śniadaniem!
Okazuje się, w Czarnowicach nigdy nie brakuje talentów. Oliwia Bodnariuk popisała się grą na skrzypcach, Amelka Jaros i Ola Kopa śpiewem, Olha Martyniuk grą na gitarze, a Kamila Czyczylnycka zaśpiewała po ukraińsku. Aż 7 uczniów przystąpiło do konkursu na najbardziej udany autoportret.
Zwieńczeniem Dnia Wiosny było spalenie marzanny i rozegranie meczów piłki nożnej, do których przystąpili zawodnicy i zawodniczki wszystkich klas. Królem Strzelców został Marcin Borkowski z klasy VII, nietrudno się domyślić, że rywalizację piłkarską wygrała klasa VII.
Wszystkim humory dopisywały, tym bardziej, że aura dopisała. Cała uczniowska brać skandowała z radością:
,, Witaj wiosno"
Zima się skończyła - wiosny nadszedł czas. Jak co roku 21 marca uczniowie ze Starosiedla świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Przedszkolaki radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z wiankami i wiosennymi ozdobami, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji . Na koniec dnia uczniowie świętowali przy szkolnym ognisku i zajadając ze smakiem pieczone kiełbaski.
Klasa III melduje zrealizowanie modulu II projektu Czytam z klasą Lekturki spod chmurki. Uczniowie wysłuchali lektury czytanej przez opiekuna biblioteki, a była nią ,,Mania, dziewczyna inna niż wszystkie" Julity Grodek, która opowiadała o życiu Marii Skłodowskiej-Curie. W ramach modułu podróże po Europie uczniowie: -poznali bliżej Francję; -wykonali ,,Lekturę na lince", "Lekturową pizzę", ,,Księgę Bezpieczeństwa"; - przeprowadzali doświadczenia. Już nie mogą doczekać się kolejnej lektury i zadań.
29 marca 2023 roku uczniowie klas ósmych uczestniczyli w Targach Pracy zorganizowanych przez ZSLiT w Gubinie w ramach Dnia Doradztwa Zawodowego. Uczniowie zapoznali się z szeroką ofertą kształcenia Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Gubinie, zwiedzili szkołę oraz zapoznali się z ofertami pracy lokalnych firm m.in. TEKRA, Ferro Service czy Homanit.
16 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się trzeci etap ogólnopolskiego konkursu ”Poznajemy Parki
Krajobrazowe Polski”. Tematem przewodnim XXII edycji konkursu były „Ptaki parków krajobrazowych”. Do
konkursu przystąpiły, wyłonione we wcześniejszych etapach, trzyosobowe drużyny ze szkół z Cybinki,
Maszewa oraz Czarnowic. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy siódmej: Antonina Gil, Marcel Gil i
Michał Podgórniak. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Maszewa, drugie – z Cybinki, a trzecie – z Czarnowic.
Wszystkim uczniom gratulujemy wiedzy i zaangażowania w jej zdobywaniu. Zwycięska drużyna będzie
uczestniczyć w kolejnych etapach konkursu – wojewódzkim i ogólnopolskim. Życzymy powodzenia!
Pamiętając o tym jak ważne we współczesnym świecie jest bezpieczeństwo nie tylko to w realnym życiu, ale przede wszystkim w internecie uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieżycach i w Starosiedlu uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpiecznego internetu. "Tydzień" bezpiecznego internetu w obu naszych szkołach trwał... przez cały miesiąc.
W ramach profilaktyki uzależnień, a uzależnienie od komputera, internetu jest niewątpliwie jednym z większych zagrożeń współczesnych czasów przeprowadzono cykl zajęć dotyczących tych właśnie zagadnień.
Uczniowie uczesniczyli w następujących zajęciach:
Sieciaki -internet bez przesady.
Dzieci Sieci- Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów.
Necio.pl- zabawa w internet dla najmłodszych.
Siła uważności.
Mam tę moc, czyli co daje mi siłę.
Sieciaki – 5 zasad bezpieczeństwa.
Dzieci miały okazję obejrzeć online spektakl teatralny poświęcony niebezpieczeństwom płynącym z sieci. Podczas zajęć "Hejtowi powiedz NIE " uczestniczyły w dyskusji na temat kultury słowa w sieci, negatywnych skutków hejtu oraz poznały sposoby radzenia sobie z nim.
Podsumowaniem cyklu zajęć był konkurs plastyczny "Nie bądź trollem, żyj z humorem!" zachęcający do kulturalnego zachowania się w sieci.
Konkurs cieszył sie ogromnym zainteresowaniem .
W Szkole Podstawowej w Bieżycach laureatami zostały nastepujące osoby:
Pola Drobek
Oliwia Kowalska
Gracja Bitel
Klaudia Pach
Paulina Pirko
Wyróżniono też prace uczniów klas I-III:
Ala Adamczyk
Ala Sobkiewicz
Natan Ślusarczyk
Julia Zmaczyńska
W Szkole Podstawowej w Starosiedlu nagrodzono nastepujące osoby:
Basia Podgórniak
Nina Drapa
Olek Kuchta
Maja Mazur
W uroczystym wręczeniu nagród uczestniczyły Panie Ewa Kojtych i Ewa Danek- przedstawicielki Urzędu Gminy.
Powyższe działania odbywały się z wykorzystaniem materiałów " Zagrożenia współczesnych czasów" dostarczonych przez Kooordynatora ds. Profilakytyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i przy życzliwej pomocy Komisji.
W wyniku rekrutacji do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w Szkole Podstawowej w Czarnowicach, zamieszczamy listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych.
W marcu przedszkolaki i uczniowie klas I-III mieli okazję wziąć udział w Kiermaszu Książki organizowanym we współpracy z Księgarnią Tuliszków. Książeczki, łamigłówki i kolorowanki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Cieszymy się, że przedszkolaki i uczniowie naszej szkoly rozwijają swoje zainteresowania czytelnicze.
W związku z rekrutacją na rok szkolny 2023/2024 do kl.I oraz oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Czarnowicach, przedstawiamy poniżej listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
Dnia 8 marca jak co roku świętowaliśmy w naszej szkole DZIEŃ KOBIET. Chłopcy z klas I-III w Bieżycach staneli na wysokości zadania. Były kwiaty, czekoladki i wspaniałe upominki.
Również we wszystkich klasach starszych i Starosiedlu świętowaliśmy ten wyjątkowy czas.
Sałatka grecka – pod takim właśnie hasłem odbyły się 3 marca 2023 roku zajęcia w klasie III Szkoły Podstawowej w Starosiedlu. Spotkanie dotyczyło nie tylko tajników kuchni greckiej, ale przede wszystkim jej historii i kultury.
Były kolejnym przykładem realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” – Moduł IV, zadanie nr 4.
Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej o słonecznej Helladzie przygotowanej przez uczennicę klasy III Zuzię Sobczak.
Zuzia podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami o wakacjach w Grecji opowiadając przy tym mnóstwo ciekawostek o kulturze tego kraju. Jedną z tych ciekawostek dotyczących wyspy Zakyntos była informacja, że u jej brzegów spotkać można unikalne na skalę światową żółwie Caretta Caretta. Sa one całkiem sporych rozmiarów, bo ich skorupa osiąga nawet rozmiary 120 cm, a masa ciał wynosi nawet 100 kg.
Poza obejrzeniem prezentacji uczniowie mieli okazję posłuchać o tradycjach kulinarnych Grecji, poznać składniki tradycyjnej sałatki greckiej.
Było to wstępem do wspólnego przygotowania tego smakołyku pod troskliwym okiem Pani Lucyny Sobczak.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe gazetki poświęcone Grecji, a także wykonali samodzielnie flagi tego kraju.
17 marca dzieci z drugiej klasy w Starosiedlu zrealizowały kolejne zadanie z projektu ,,Z kulturą mu do twarzy" uczniowie samodzielnie zrobiły sobie zdrowe śniadanie. Było przy tym dużo zabawy. Omawialiśmy także zasady kultury przy stole.
"Być aktorem" – to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych w młodym wieku.
Z takim to zadaniem zmierzyli się uczniowie klasy III szkoły Podstawowej w Bieżycach w dniu 28 lutego 2023 roku. Zadanie zostało zaplanowane w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" – Moduł I zadanie nr 19 "Będę aktorem.
Uczniowie przygotowali znany powszechnie utwór Aleksandra Fredry "Paweł i Gaweł". Z przygotowanym tekstem udali się do kolejnych klas, zaczynając od najmłodszych czyli przedszkolaków, a na kolegach z klas I-III kończąc.
Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, a młodzi artyści zebrali ogromne brawa.
Dnia 15 marca 2023r. został zorganizowany w Szkole Podstawowej w Bieżycach „Dzień francuski” poświęcony Francji i jej mieszkańcom, który dotyczył realizacji zadania 17 "Pokaz mody" z Modułu IV Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy". Celem zajęć było przybliżenie uczniom i nauczycielom Francji, jej języka i kultury.
Program dnia obejmował wiele interesujących punktów, tak aby każdy mógł dowiedzieć się czegoś ciekawego o Francji a przy tym miło spędzić czas.
Nie zapomniano również o tym, że Francja to kraj mody i elegancji. Widzowie mogli usłyszeć informacje o modzie francuskiej i jej twórcach oraz obejrzeć pokaz mody w wykonaniu naszych uczniów.
Uczniowie dowiedzieli się ciekawych informacji o kuchni francuskiej i jej specjalnościach regionalnych.
W programie Dnia francuskiego nie mogło zabraknąć gazetki przygotowanej na tę okoliczność.
„Dzień francuski” stanowił niecodzienną lekcję kulturoznawczą, której celem było wzbogacenie wiedzy uczniów o Francji i jej kulturze.
W czwartek, 16 marca 2023 r.zajęcia w Szkole Podstawowej w Starosiedlu były nieco odmienne od tradycyjnych, bowiem wybraliśmy się w podróż do Francji. Zajęcia odbyły się w ramach Międzynarodowego projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy“ – Moduł IV zadanie nr 17 „Pokaz mody“
Polska leży w Europie,to każdy uczeń wie.
Aby poznać inne kraje,na wycieczkę jechać chce.
Przygotowana specjalnie na tę okazję gazetka sprawiła, że wszyscy poczuli klimat tego kraju. Dzieci dowiedziały się, jakie miasto jest stolicą Francji i jakiego koloru jest flaga narodowa tego kraju. Poznały też kilka słów w języku francuskim : bonjour, au revoir, merci, non, oui, Zapoznały się z kuchnią francuską i jej specjalnościami, którymi są: ślimaki, żabie udka, owoce morza, musztarda, zupa cebulowa i różnego rodzaju sery, których we Francji produkuje się około 500 rodzajów.
Francja to także kraj kojarzony z modą, więc najważniejszym momentem był pokaz mody .W proponowanej przez nasze midelki i modeli każdy mógł odnaleźć coś dla siebie: były stroje na co dzień i na eleganckie wyjścia, zestawy pospolite i ekstrawaganckie. Wszystkie prezentowały się znakomicie.
Takie zajęcia to doskonała okazja do poznawania kultury innych narodów.
Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Bieżycach wykonali kolejne zadanie w ramach realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Zadanie nr 18 dotyczyło Modułu IV „Kultury świata” - „Herbatka u Królowej”.
Iście królewska uroczystość odbyła się 8 marca 2023 r. przy okazji świętowania Dnia Kobiet. Dzieci miały okazję wypić herbatkę zaparzoną na tę okazję w imbrykach i w pięknych filiżankach posmakować różnego rodzaju herbat.
Poznały w ten sposób kulturę Wielkiej Brytanii, etykietę obowiązującą przy stole,dowiedziały się na czym polega tajemniczy Five of”clock , a także przeczytać gazetkę poświęconą Anglii.
Obejrzały film „Corgy, pies Królowej” , a także wysłuchać fragmentów książki „Królowa” przeczytanej przez Polę Drobek.
Pamiętając o tym jak ważne we współczesnym świecie jest bezpieczeństwo nie tylko to w realnym życiu, ale przede wszystkim w internecie uczniowie Szkoły Podstawowej w Starosiedlu 9 marca 2023 r. uczestniczyli w zajęciach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” - Moduł III zadanie nr 29 „Bezpieczni w sieci”.
Zajęcia nawiązywały do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Podczas zajęć dzieci poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać.
Podzieliły się przy tym również swoimi doświadczeniami dotyczącymi ich funkcjonowania w internecie, opowiedziały ile czasu spędzają przed komputerem i z jakich stron najczęściej korzystają.
21.02.2023 odbyła się w Szkole Podstawowej w Bieżycach kolejna odsłona Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy".
Tematem przewodnim był dzień włoski- dzień pizzy, który stanowi część modułu "Kultury świata". W ramach obchodów odbyły się zajęcia kulinarne, robiliśmy pizzę "pod okiem" uczestniczki Masterschafa pani Eli Stróżyńskiej. Było ciekawie, pachnąco i smacznie. Pani Ela bierze udział w plebiscycie gazety lubuskiej, chętne osoby mogą oddać na Nią głos do czego chętnie namawiamy.
Link dla chętnych zagłosować na Panią Elę:
https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/ela-strozynska%2C3321789/
Dzieci przy okazji zajęć zapoznały się z kulturą i tradycjami włoskimi, dowiedziały się jakie rodzaje pizzy robi się we Włoszech i jaka różnorodność makaronów występuje w słonecznej Italii.
Otrzymały przygotowane wcześniej gazetki dotyczące Włoch, a w nich informacje o historii tego pięknego i pełnego zabytków kultury kraju.
Najbardziej efektywne jest uczenie przez aktywne działanie, dlatego podczas zajęć wykorzystujemy metody, które wymagają od uczniów zaangażowania. Rozwijamy dzięki temu umiejętność krytycznego myślenia, argumentowania i wnioskowania. Wspieramy również integrację oraz budowanie relacji opartych na szacunku.
Poszukiwanie niecodziennych rozwiązań i sposobów na utrwalenie wiadomości pobudza zainteresowanie. Można napisać wypracowanie na zadany przez nauczyciela temat, ale czy nie lepiej stworzyć zaskakujące opowiadanie w oparciu o fabułę z kubeczka? Można rozwiązać kolejny test z wiedzy o lekturze, jednak uczniowie chętniej wybierają układanki trimino lub przygotowują lektury w pudełkach. A w jaki sposób utrwalają wiadomości przed sprawdzianem? Najczęściej metodą stacji zadaniowych oraz przy pomocy piłeczek: mówca i pytajnik.
Analizując postępowanie bohaterów, uczniowie wchodzą w role, tworzą metaplan lub uzupełniają gwiazdę pytań. Projektują też konta postaci na Instagramie, rysują smartfony, uwzględniając zainteresowania bohaterów i wiadomości, jakie mogliby wysłać.
Kreatywne podejście do przedmiotu, zaangażowanie nauczyciela i uczniów sprawiają satysfakcję i motywują do działania. Nie nudzimy się na języku polskim.
Zachęcam uczniów klas ósmych oraz ich rodziców do zapoznania się z możliwością uzyskania stypendium na czas nauki w szkole średniej.
Ruszyła rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty!
To propozycja dla uczniów i uczennic z małych miejscowości, którzy kończą szkołę
podstawową i chcą rozpocząć naukę w wybranych liceach i technikach w dużych miastach.
Co oferuje stypendium?
- wsparcie finansowe przez całą szkołę średnią
- wspólne wyjazdy na wakacje i ferie
- dodatkowe kursy językowe
- indywidualne wsparcie w rozwijaniu pasji, wiary we własne możliwości i w wyborze dalszej
drogi
bliska relacja z koordynatorem - opiekunem w mieście nauki
… to wszystko zapewnia program @Fundacji EFC i @Fundacji Rodziny Staraków.
Zgłaszać można się do 31.03, a więcej dowiecie się tutaj: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty
#StypendiumHoryzonty #FundacjaEFC #FundacjaRodzinyStaraków #stypendium #liceum
#technikum