W Szkole Podstawowej w Czarnowicach, uczniowie starszych klas świętowali Dzień Niepodległości wspólnym śpiewaniem Hymnu o godzinie 11.11. Z wychowawcami wykonali kotyliony słuchając pieśni patriotycznych. Po zakończonej pracy odbyła się projekcja filmu "Niepodległość".
Z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie przedszkola i klas I-III w Bieżycach najpierw zaśpiewali hymn. Następnie mieli za zadanie wykonanie kotylionu, flagi, godła lub mapy Polski. Po prezentacji prac uczniowie wzięli udział w quizie o swojej ojczyźnie, a na koniec zaśpiewali piosenkę pt. " Co to jest niepodległość?"
W naszym przedszkolu - w Starosiedlu 10 listopada 2021 roku obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji zebraliśmy się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień. Podczas występu dla wszystkich uczniów w Starosiedlu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, dumnie odśpiewały hymn Polski, „Mazurka Dąbrowskiego”. Na koniec dnia wszystkie klasy ze Starosiedla wyruszyły w tzw Marsz Niepodległości by złożyc hołd przy pomniku w Gębicach.
Tegoroczne Święto Zmarłych zostało upamiętnione w nietuzinkowy sposób. We współpracy z rodzicami zoorganizowano kiermasz słodkości, z którego dochód przeznaczony został na pomoc dzieciom z Afryki oraz na Samorząd Szkolny. Kolejną inicjatywą, która na stałe zagości w tradycji szkolnej było zapalenie pod pomnikiem "znicza pamięci" dla osób,które odeszły, które były ważne dla historii szkoły i szkolnej społeczności. Na koniec zorganizowano wystawę prac plastycznych, przedstawiających portrety osób bliskich, których już z nami nie ma.
29 października 2021 r. w Szkole Podstawowej w Czarnowicach (Bieżyce) odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej.
W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowany przez siebie i panią wychowawczynię Edytę Hołownię program artystyczny. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez panią Dyrektor Szkoły Annę Przyborską. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Na zakończenie uroczystości życzenia i prezenty przekazali zaproszeni goście, koleżanki i koledzy z klas starszych oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Dnia 8-go listopada 2021r. klasa druga z okazji Dnia Zdowego Śniadania przygotowała przepyszne, kolorowe kanapki, które potem oczywiście zostały przez nich spałaszowane. Uczniowie byli zachwyceni połączeniem zabawy z nauką przygotowywania posiłków.
5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin Walta Disney’a. Święto stało się okazją, aby przypomnieć ulubionych bajkowych bohaterów, zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować dzieci z naszego przedszkola do wspólnej zabawy w „bajkowym wymiarze”.
Członkowie Szkolnego Koła Małego Przyrodnika 4 października 2021r zorganizowali w szkole w Starosiedlu obchody Dnia Drzewa. Obchody rozpoczęły się udziałem uczniów w konkursie wiedzy o lesie i ekologii oraz „wyścigiem”zagadkowym.Za wiedzę i odwagę wszyscy uczniowie otrzymali nagrody.
Wycieczka do lasu była kolejnym punktem obchodów. Spacer miał na celu ugruntować wiedzę przyrodniczą oraz uczulić uczniów na problemy związane z ochroną środowiska. Towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda. Po powrocie do szkoły dzieci wykonały z przyniesionych darów lasu – makiety. Przedstawiają one warstwową budowę lasu .Z ziemniaków i wykałaczek powstały piękne jeżyki, które zagościły na ściółce leśnej. Makiety zdobią korytarz szkoły. Obchody zakończyliśmy ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami. Zadowoleni, radośni uczestnicy obchodów prosili o powtórzenie zajęć.
Na pewno spełnimy ich prośbę.
Opiekun koła
Halina Butkiewicz-Łachowska
Z przyjemnością informujemy, że absolwentka naszej szkoły- Weronika Janiak została laureatką Lubuskiego Konkursu Literackiego pod hasłem “Trenujemy wyobraźnię”.
Opowiadanie pt. “Podarunek”, które napisała pod czujnym okiem p. Marleny Kuczyńskiej znajdzie się w tomiku konkursowym.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Nasi czwartoklasiści chętnie wzięli udział w zajęciach, które poprowadziła dla nich dość oryginalna nauczycielka- Apolonia Kleks.
Kuzynka Ambrożego podzieliła młodych żaków na grupy i zaproponowała pracę metodą stacji zadań.
Ci, którzy potrzebowali pomocy, mogli liczyć na wsparcie w postaci pigułek na kreatywność, aktywność i na rozwój zdolności manualnych.
Natomiast uczniowie zaangażowani w przędzenie liter, kleksografię, rupieciarnię zostali obdarowani kolorowymi piegami.
Pod opieką Apolonii, która urozmaicała zajęcia, cytując utwory Jana Brzechwy, uczniowie stworzyli wspaniałe portrety Ambrożego Kleksa.
Drodzy Rodzice i uczniowie klas IV - VIII
W piątek 5 listopada oraz w poniedziałek 8 listopada uczniowie mają nauczanie zdalne ze względu na kwarantannę. Plan lekcji oraz godziny zajęć nie ulegają zmianie. Uczniowie łączą się za pomocą szkolnej poczty (konto na gmailu).
Tym razem tematem audycji muzycznej były szkockie dudy. Było bardzo głośno, ale występ cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Dnia 22 - go października uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Czarnowicach wzięli udział w II Międzynarodowej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie #przerwanaczytanie.
Akcja realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Kampanii Społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Młodszym oczywiście czytali opiekunowie oraz starsze koleżanki i koledzy. Książki czytano na stojąco, siedząco, a nawet leżąco. Uczniowie bardzo pozytywnie ocenili akcję. Zadeklarowali udział w kolejnej edycji. Brawo
Najmłodsi w Starosiedlu poznali między innymi legędę "Maczuga Herkulesa".
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
W Czarnowicach uczniowie pod opieką p. Sabiny Kwiatkowskiej oraz niezastąpionych państwa Danutę i Krzysztofa Irisików przygotowali z tej okazji zabawne inscenizacje, podczas których wceilali się w rolę nas- pracowników szkoły. Przedstawienie wzbuziło wiele pozytywnych emocji u wszystkich widzów. Samorząd Uczniowski poczęstował wszystkie dzieci cukierkami z małym bonusem - zwolnieniem z kartkówki lub odpowiedzi.
Miłą niespodziankę przygotowali dla nauczycieli rodzice naszych uczniów - upiekli smaczne ciasto i wręczyli piękny bukiet kwiatów.
Dziękujemy z całego serca.
14 października w Starosiedlu obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych złożyły życzenia i podziękowały wszystkim nauczycielom.
W Bieżycach również świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji dzieci złożyły życzenia, przygotowały wiersze, śpiewały piosenkę i wręczyły kwiaty wszystkim pracownikom szkoły.
W każdej klasie świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały prezenty i słodkości.
Z okazji tego święta dziewczynki klasy II w Bieżycach przygotowały swoim kolegom owocowy poczęstunek, zaśpiewały sto lat, złożyły życzenia i wręczyły zakupione przez rodziców prezenty. Rodzice postanowili także docenić dziewczynki skromnymi upominkiami. Prezenty wzbudziły zachwyt wśród uczniów.
Rodzice - Dziękujemy!!!
7 października aż 55 uczniów z klas IV-VIII odwiedziło Kotlinę Kłodzką. Najpierw zwiedzano podziemne labirynty twierdzy kłodzkiej, gdzie trzeba było wykazać się nie lada odwagą i sprawnością, żeby pokonać trasę, a szczególnie „krasnala”. Nie wszystkim się udało…
Z Kłodzka udano się do Czermnej, by zobaczyć Kaplicę Czaszek- jeden z trzech tego rodzaju obiektów sakralnych w Europie, gdzie wszystkie ściany i sufit pokryte są czaszkami oraz kośćmi ludzkimi pochodzącymi z czasów wojen i epidemii.
Potem był pyszny obiad.
A na koniec- labirynt Błędnych Skał, po którym oprowadzał niezrównany w swojej profesji przewodnik- pan Edward. I znów trzeba było się nagimnastykować, żeby przecisnąć się między skałami. Tu jednak wszystkim się udało i wszyscy zadowoleni, cali i zdrowi wrócili do domów.
Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywają się pod hasłem "Jesteśmy różni - jesteśmy razem".W dniu 7 października, zgodnie z ustaleniami Europejskiego Towarzystwa Dysleksji, będzie szczególnie wyróżniony Dzień Świadomości Dysleksji. Warto przy tej okazji przypomnieć czym właściwie jest dysleksja.
Dysleksja rozwojowa są to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.Terminologia najczęściej stosuje się termin "dysleksja rozwojowa" dla określenia syndromu specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania.
DYSLEKSJA -specyficzne trudności w czytaniu;
DYSORTOGRAFIA -specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne);
DYSGRAFIA -niski poziom graficzny pisma. Przyczyny - zaburzenia funkcji percepcyjno motorycznych (spostrzegania wzrokowego, słuchowego, motoryki) i ich współdziałania (integracji percepcyjno motorycznej), funkcji językowych, pamięci (wzrokowej, słuchowej, ruchowej), lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni.
Typy dysleksji: Wyróżnia się wiele typów dysleksji (pomimo wspólnych objawów podstawowych).
Częstość występowania: W literaturze europejskiej podaje się, że dzieci te stanowią 10-15% uczniów, w tym 4% to przypadki bardzo nasilonych trudności (wg międzynarodowych klasyfikacji chorób ICD-10, DSM-IV), które można byłoby określić nazwą głębokiej dysleksji. Badania w Polsce określają odsetek dysleksji na 9-10% (Bogdanowicz, Jaklewicz 1968-1982).
Profilaktyka - Dzieci z nieprawidłowej ciąży, porodu, wykazujące deficyty rozwoju niektórych funkcji psychoruchowych, to dzieci "ryzyka dysleksji". Im wcześniej zostaną objęte opieką, tym większe szanse aby zapobiec ich trudnościom szkolnym.
Objawy dysleksji rozwojowej - specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole, podczas gdy już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji
-opóźniony rozwój mowy;
-mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, rysowania i pisania - (brzydkie pismo);
- wadliwa wymowa, trudności z wypowiadaniem złożonych słów, błędy gramatyczne;
-trudności z różnicowaniem głosek podobnych oraz z wydzieleniem sylab, głosek ze słów i ich syntezą;
- trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych;
- oburęczność;mylenie prawej i lewej ręki;
- trudności w czytaniu pomimo dobrej inteligencji oraz braku zaniedbania środowiskowego i dydaktycznego;
- trudności z opanowaniem poprawnej pisowni: pismo zwierciadlane, mylenie liter podobnych pod względem kształtu (p-b-d-g), liter odpowiadających głoskom zbliżonym fonetycznie, opuszczanie liter, błędy ortograficzne pomimo znajomości zasad ortografii.
Dorota Zdziebło
Sabina Kwiatkowska
W Szkole Podstawowej w Starosiedlu zorganizowano wystawę literatury związanej z problematyką dysleksji.
Dzieci z klas I-III wraz z wychowawcami -panią Małgorzatą Barską, Danutą Sieczkowską i Haliną Butkiewicz - Łachowską miały okazję uczestniczyć w zorganizowanych z tej okazji zajęciach – wysłuchały słuchowiska i przygotowanej bajki terapeutycznej.
Dorota Zdziebło
30. września dwie grupy przedszkolaków- "Starszaki" i "Średniaki" wybrały się na WYKOPKI. Do gospodarstwa agroturystycznego "Zielony Zakątek" w Gębicach dojechaliśmy autobusem i ruszyliśmy w pole. Pogoda na szczęście dopisała, więc z radością i niespożytą energią zabraliśmy się za zbieranie ziemniaków. Kiedy praca była skończona, ruszyliśmy do domu gospodarzy, gdzie już czekało na nas śniadanko z ekologicznych produktów. Zanim jednak zasiedliśmy do posiłku, samodzielnie ubiliśmy masło, którym później smarowaliśmy bułki i z wielkim smakiem zjadaliśmy razem z domowym dżemem lub twarożkiem. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne - malowanie dyni według własnego pomysłu. Kiedy nasze malowane dynie schły, my poszliśmy karmić owce i kozy. Później mieliśmy też trochę czasu na zabawy integracyjne na placu zabaw. Na koniec naszej wizyty każdy przedszkolak dostał od pani Patrycji, u której gościliśmy, upominek. To był udany dzień. Chętnie wrócimy tam jeszcze nie raz.
15. września w grupie średniaków obchodziliśmy Dzień Kropki. Rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkometrażowego filmu na podstawie książki The Dot Petera Reynoldsa o historii dziewczynki, która dzięki małej kropce i mądrej nauczycielce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Następnie zrealizowaliśmy wiele twórczych zadań plastycznych, ruchowych, rozwijaliśmy swoją kreatywność, pobudzaliśmy wyobraźnię i odkrywaliśmy talenty. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wesołego, kolorowego wydarzenia.