Nawigacja

  • Dzień Dziecka Bieżycach

    Dnia 01.06.21 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Z tej okazji uczniowie zerówki wyruszyli do lasy, żeby tam wykonać 8 zadań, oczywiście wszystkie zostały zaliczone. Klasa pierwsza i druga stworzyła fantastyczne plakaty, a klasa trzecia przeniosła się do eskejp rumu, gdzie musiała rozwiązać kilka niełatwych zagadek. Następnie na naszych uczniów czekały wyścigi rzędów, które wygrała drużyna "Dzieciaków". Po rozdaniu nagród dzieci korzystały z przygotowanych przez wychowawców atrakcji plastycznych m.in. malowanie twarzy, malowanie figurek gipsowych, malowanie po folii spożywczej itp. Na koniec na naszych podopiecznych czekał zdrowy poczęstunek oraz kiełbaski z grilla.

  • Dzień Mamy w Bieżycach

    Dnia 26.05.21 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Mamy. Nasi uczniowie przygotowali dla swoich kochanych mam wierszyki, piosenki, przepiękne podarunki i laurki z życzeniami.

  • Nie zwalniamy tempa!

     Samorząd Szkolny pod opieką pani Sabiny Kwiatkowskiej zorganizował konkurs pod tytułem „Tydzień tematyczny”. Zabawa polegała na tym, aby uczniowe każdego dnia tygodnia przebierali się zgodnie z określonym wcześniej tematem. W poniedziałek społeczność szkolna wkroczyła na lekcje w rytmach rocka. Następnego dnia na korytarzach szkoły uderzyła nas burza kolorów, kwiatów i frędzli! Szalone lata 70.! W środę zrobiło się sennie... Uczniowe przyszli prosto z łóżka na zajęcia. Towarzyszyły im pluszowe misie i ciepłe kocyki. Tego dnia nikt nie miał o to pretensji Atmosfera ta nie trwała zbyt długo. W czwartek niektórzy nie byli pewni, czy trafili do szkoły, czy jednak na boisko sportowe- korytarze pękały w szwach od piłkarzy, tenisistek i innych miłośników oraz miłośniczek sportu. Ostatniego dnia tygodnia, mieliśmy rozgrzewkę przed weekendowymi imprezami, bowiem ostatnim tematem był kicz. Szkołę zalała fala ubrań rodem z lat 90.- panterki, zeberki, róże, neony, cekiny. Osoby najbardziej zaangażowane w przedsięwzięcie zostały nagrodzone podwyższeniem ocen z zachowania.

  • „Wielokulturowość w naszej szkole czyli wszystkie dzieci nasze są… „ - Anglia

      Kolejna edycja projektu „Wielokulturowość w naszej szkole czyli wszystkie dzieci nasze są… „ miała miejsce 21 maja 2021. Pomysł na Dzień Angielski wziął się stąd, że dwie z koleżanek, choć chodzą do naszej szkoły, urodziły się w Anglii. 

      Uczniowie klas III z Bieżyc i Starosiedla mieli okazję bliżej poznać ciekawostki dotyczące Wielkiej Brytanii i zaprezentować przygotowaną na ten temat gazetkę. 

    Poznaliśmy angielskie LEGENDARNE POSTACIE.

      Wielka Brytania jest ojczyzną wielu legend. Sława niektórych sięga daleko poza granice ojczystego kraju i zapewne część z nich jest doskonale znana. Są to opowieści o zwycięskich bohaterach, fantastycznych postaciach i wielkich potworach.                                                           

      Do legendarnych bohaterów należy król Artur, który wraz  z rycerzami Okrągłego Stołu przeżywał niezwykłe przygody, chcąc odnaleźć Świętego Graala. Jak głosi legenda, był to kielich,którego Jezus Chrystus używał podczas Ostatniej Wieczerzy. Arturowi pomagał baśniowy czarownik Merlin, wykorzystujący swoje magiczne moce.                                      

      Inną legendarną postacią jest Robin Hood albo Robin z Lasów, który wraz z towarzyszami, ukryty w lesie Sherwood, bronił biedaków przed wyzyskiem bogaczy.                                          Nessie natomiast to imię nadane potworowi, który, jak utrzymują „wtajemniczeni”, mieszka w jeziorze Loch Ness w Szkocji. Legenda o potworze ma bardzo stary rodowód, sięgający około 1500 lat wstecz.

    Dowiedzieliśmy się tez  wielu ciekawostek :

    ... W Anglii obowiązuje ruch lewostronny. Angielskie samochody mają kierownicę na wprost prawego siedzenia. Jest to spowodowane tym, że w przeciwieństwie do mieszkańców większości krajów Anglicy jeżdżą lewą stroną jezdni.                           

    ... Brytyjczycy są bardzo przywiązani do swoich odrębności i obyczajów, które warto poznać. Między innymi posługują się odmiennym od naszego systemem miar. My używamy systemu metrycznego dziesiętnego, przeliczając na metry, litry i kilogramy.       Anglicy wolą system operujący takimi jednostkami jak jard ( 91cm) , stopa ( 30cm ) , cal (2,5cm), mila (1,6km), funt(453g), uncja (28g)... 

  • 1 czerwca w Starosiedlu

    1 czerwca najmłodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Dziecka... Przez cały dzień na dzieci czekało mnóstwo atrakcji i niespodzianek, o które zadbali nauczyciele oraz wspaniali rodzice... 

    Naszym kochanym uczniom życzymy, żeby każdy dzień spędzony w murach naszej szkoły był równie przyjemny jak dzisiejsze święto.

  • „Wielokulturowość w naszej szkole, czyli wszystkie dzieci nasze są” – Ukraina.

      W ramach projektu „Wielokulturowość w naszej szkole…” 12 maja 2021  odbyło się kolejne spotkanie online uczniów klas III, tym razem poświęcone naszemu wschodniemu sąsiadowi – Ukrainie. 

     Spotkanie było o tyle ciekawe, że do szkoły w Starosiedlu uczęszcza  chłopiec, który na początku roku szkolnego przybył do nas  z Ukrainy. 

      Światek, bo tak ma na imię nasz nowy kolega,przygotował prezentację, a w niej wiele ciekawych informacji o swoim kraju i rodzinnym mieście – Lwowie. Uczniów szczególnie zainteresowały sprawy związane ze szkołą- to jak wygląda nauka, ocenianie i ….jak długo trwają wakacje u naszych sąsiadów.  

      Dowiedzieliśmy się, że Lwów to wielokulturowe miasto, kiedyś nazywane polskim oknem na wschód. Niegdyś centrum konfliktu i trudnej historii obu narodów, dzisiaj otwarte dla turystów, bogate w kulturę i dobrą zabawę – zachwyca niezwykłą różnorodnością stylów architektonicznych.

       Poznaliśmy też sekrety ukraińskiej kuchni, a wśród nich takie przysmaki jak kutia, deruny, salo i warenyki, a także obejrzeliśmy pamiątki przywiezione z Ukrainy.

      Nasz nowy kolega obiecał przywieźć nam „kanfiety” czyli ukraińskie cukierki, gdy tylko spotkamy się w klasie czwartej. 

       W ramach naszych działań pod opieką pań Edyty Hołowni, Małgorzaty Barskiej, Doroty Zdziebło i Natalii Sochańskiej powstała przygotowana przez dzieci gazetka o Ukrainie, która otrzymał każdy uczestnik spotkania. Poza tym powstała także gazetka ścienna poświęcona temu wydarzeniu.

  • Razem lepiej

    Razem lepiej pod takim hasłem odbyły się obchody Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej w Czarnowicach. Rozpoczęto je od złożenia życzeń przez panią dyrektor Annę Przyborską: dziecięcej  radości, beztroskich zabaw, poszukiwania i rozwijania pasji  i talentów, do których dołączyli się wychowawcy i pozostali nauczyciele.

    Następnie uczniowie wraz z opiekunami skupili się nad pierwszym zadaniem, które było okazją do zaprezentowania szeroko rozumianej twórczości artystycznej. Nad wszystkim czuwał pedagog szkolny pani Sabina Kwiatkowska. Dzieci miały przygotować plakat, a także hasło lub piosenkę promujące hasło dnia:,, Razem lepiej’’. A oto jeden z wielu wierszy,  klasy 6 b:

    ,,Gdy do szkoły miałem wracać, od razu chciałem zawracać.

    Jednak koleżanki i koledzy namówili mnie na łyk wiedzy.

    W domu ciepło, w szkole cieplej,

     Razem jest nam najlepiej!’’

    (Mamy nadzieję, że się  spodobał).

    Wszystkie prezentacje odbyły się na zbudowanej na potrzeby imprezy scenie, na którą zaprosiła uczniów z poszczególnych klas pani Danuta Irisik.  Pomimo tego, że dzieci nie kontaktowały się ze sobą podczas wykonywania plakatów, na większości  z nich narysowano  otwarte dłonie, które symbolizują chęć odnowienia relacji między rówieśnikami a także nauczycielami.

    Pojawiła się również beczka, do której uczestnicy zabawy mogli wrzucać kartki ze złymi emocjami. Można też było w widocznym dla wszystkich miejscu napisać radosne pozdrowienia, wyrazy sympatii dla całej wspólnoty szkolnej.

    Na tym nie koniec atrakcji, pan Krzysztof Irisik zainicjował naukę popularnej ,,Belgijki’’, a uczniowie odwdzięczyli się ,,Makareną’’, dziewczęta i chłopcy ruszyli w tany.

    Z kolei pan Krzysztof Olejnik przygotował ciekawe konkurencje sportowe.  W wyścigach rzędów rywalizowali przedstawiciele różnych  klas , stąd  wszystkie drużyny miały równe szanse, no może poza jedną, której co chwila spadała… szczotka do zamiatania.   Wszystko uwieczniła aparatem fotograficznym niezawodna jak zawsze pani  Elżbieta Mulerowicz.

    Dla odmiany na scenie pojawili się modele i modelki prezentujący aktualne trendy mody czarnowickiej, między innymi Kaja Gralak w przepięknej nostalgicznej kreacji, Julia Pietsch w sobolowym( albo i nie) futrze, Laura Gabrycka w czarnej, stylowej spódnicy w białe grochy i Devlet w  kolorowym kożuchu i z czerwoną różą w dłoni. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

    Skoro o odzieży mowa, czemu nie rozegrać konkursu na największą ilość ubrań nałożonych w ciągu 5 minut na jednego ochotnika. Wygrała klasa 4, która swojej koleżance zdążyła założyć ponad 20 różnych części garderoby. Brawa dla czwartaków!

    Nauczyciele przygotowali też coś dla gimnastyki umysłu. Każdy uczeń po usłyszeniu pytania miał odpowiedzieć TAK lub NIE. Na  zwycięzców czekała bezcenna nagroda: piątka z matematyki, historii i języka polskiego. Taki sprawdzian każdemu się spodobał. Chociaż początkowo były  pewne obawy, jednak piątki skusiły najbardziej nieśmiałych.

    Na zakończenie imprezy odbyło się tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Można było jeszcze porozmawiać i pobawić z rówieśnikami. Nie zapomniano o spaleniu karteczek z wypisanymi złymi emocjami, niech już nikt o nich nie pamięta, a za to w serduszkach, małych i dużych,  na zawsze pozostanie: ,,Razem jest nam lepiej’’.

  • Dzień Mamy

    Z okazji Dnia Mamy dzieci z oddziałów przedszkolnych w Bieżycach przygotowały miłe niespodzianki, aby wyrazić swoją miłość wobec Mam.

    Grupa starsza wspólnie wyrecytowała wiersz pt. "Mamo", zaśpiewała piosenkę pt. "Wiosenny spacer" oraz zatańczyła Polkę.

    Grupa młodsza zaśpiewała piosenkę pt. "Mamo, tato", dzieci wyrecytowały wiersz pt. "Mamo, mamo". Dzieci wręczyły swoim Mamom własnoręcznie wykonane prezenty- kwiaty oraz laurki.

    Z okazji Dnia Mamy dzieci z oddziałów przedszkolnych w Bieżycach przygotowały miłe niespodzianki, aby wyrazić swoją miłość wobec Mam.

    Grupa starsza wspólnie wyrecytowała wiersz pt. "Mamo", zaśpiewała piosenkę pt. "Wiosenny spacer" oraz zatańczyła Polkę.

    Grupa młodsza zaśpiewała piosenkę pt. "Mamo, tato", dzieci wyrecytowały wiersz pt. "Mamo, mamo". Dzieci wręczyły swoim Mamom własnoręcznie wykonane prezenty- kwiaty oraz laurki.

  • Kochana Mamo!

    Droga Mamo! Dziękuję za każdy spędzony wspólnie z Tobą dzień, za pokazywanie mi świata, za uczenie bycia odważnym, wolnym i otwartym na innych. Kocham Cię za wszystko i na zawsze! Składają życzenia dzieci z przedszkola w Starosiedlu.

    Dnia 25 maja przedszkolaki z wychowawcą zorganizowały przedstawienie dla swoich mam.

  • „Wszystkie dzieci nasze są- wielokulturowość w naszej szkole” Tradycje boliwijskie -ciąg dalszy….

    Wielkanoc

    Teraz czas na Wielkanoc. Święta Wielkiej Nocy zaczynają się w Boliwii w Niedzielę Palmową, kiedy to katolicy świecą palmy. Nie ma tu baź ani ludowych palemek. Są natomiast palmy z prawdziwego zdarzenia: palmy i palemki plecione z prawdziwych liści palmowych w kształcie krzyża lub innej formie, czasem dość fikuśne. W Wielki Czwartek, po mszy Wieczerzy Pańskiej Boliwijczycy zwyczajowo odwiedzają siedem kościołów. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy, choć niektórzy są z niej zwolnieni już w czwartek po południu. Katolicy w tym dniu biorą udział w procesji z „ciałem Jezusa” i odwiedzają „Groby Pańskie” w poszczególnych kościołach. W tym dniu Boliwijczycy spożywają dwanaście dań nie zachowując postu ścisłego. Jedzą między innymi: pudding mleczny, pikantny pstrąg, dynię i kukurydzę. Spożywanie dwunastu dań jest okazaniem czci Jezusowi. Suto zastawiony stół w Wielki Piątek ma świadczyć o przejęciu ofiarą Chrystusa dla nas. Jedzenie jest najcenniejszym darem w rolniczej kulturze Boliwii, dlatego skoro Jezus tyle robi dla nas, to my również chcemy, coś ofiarować dla Niego. Wielka Sobota i Rezurekcja. Sobota jest pracująca. Życie płynie po staremu. Nie ma tu zwyczaju święcenia pokarmów, nie ma też procesji o świcie poranka rezurekcyjnego. Wigilia Paschalna rozpoczyna się o godzinie 23:00 i jest momentem kulminacyjnym Triduum Sacrum. Tak wygląda to w Boliwii. Natomiast my, podobnie jak Boże Narodzenie obchodzimy zgodnie z naszą polską tradycją. Przed Niedzielą Palmową robimy palmy. Oczywiście w sklepach można kupić piękne, kolorowe palmy, jednak my robimy własnoręczne z
    baziami. W Wielką Sobotę idziemy święcić pokarmy. Mojemu tacie bardzo spodobał się ten zwyczaj. Teraz to on razem ze mną i moimi braćmi przygotowuje koszyczek. Razem malujemy też pisanki. Wspólnie chodzimy pod krzyż w Czarnowicach, gdzie przyjeżdża ksiądz, aby poświęcić pokarmy. Nauczyliśmy też tatę, że w Wielki Piątek należy zachować post. W niedzielę razem z mamą jeżdżę na Mszę Rezurekcyjną. Tata w tym czasie pilnuje moich młodszych braci. Za jakiś czas, jak będą więksi i na pewno do nas dołączą. Po mszy szykujemy śniadanie wielkanocne, które rozpoczynamy od zjedzenia pokarmów ze święconki. Są również tradycyjne potrawy: żurek, biała kiełbasa, chrzan, mazurek czy baba wielkanocna. Następnie chowamy słodycze w ogródku, by moi bracia mogli szukać tego, co przyniósł im zajączek wielkanocny. Tata oczywiście robi to razem z nimi. Kolejnym dniem jest Poniedziałek Wielkanocny, czyli Śmigus Dyngus. W Boliwii zwyczaj oblewania się wodą pojawia się w czasie karnawału. A my robimy to właśnie tego dnia. Ale wszystko z umiarem.

  • „Wszystkie dzieci nasze są- wielokulturowość w naszej szkole” Tradycje boliwijskie -ciąg dalszy….

    Nowy Rok

    Kolejną okazją do świętowania jest Sylwester.  Podobnie jak my, Boliwijczycy uwielbiają fajerwerki i czekają, aż  wybije północ. Gdy my już jesteśmyw Nowym Roku, oni jeszcze oczekują. Jest między nami różnica czasowa, która wynosi 6 godzin. O północy je się dwanaście winogron w rytm uderzeń zegara i wypowiada się życzenia. Naszą rodzinną tradycją stało się jedzenie winogronu i co roku tak właśnie robimy. Pierwsze życzenie z każdym winogronem – na każdy miesiąc roku. Dlaczego 12? Po pierwsze, w roku jest12 miesięcy, więc zapewniają one pomyślność na cały rok. Po drugie, dwunasta to godzina, która kończy stary, a zaczyna nowy rok, dlatego przypisuje się jej symboliczne znaczenie i nawet najbardziej przesądni wierzą, że zapewnia wszystko, co najlepsze. W wielu krajach Ameryki Południowej istnieje ciekawy przesąd noworoczny, który mówi, że nowy rok należy przywitać z walizką u boku. Boliwijczycy w różnych regionach praktykują ten zwyczaj, jednak w La Paz nie. Znajomy rodziców, który pochodzi z Boliwii i mieszka w Polsce tak właśnie robi. Kiedy nasze rodziny spędzały razem Sylwestra, miałem okazję zobaczyć, jak z walizką podróżną okrąża dom  i dodatkowo liczy pieniądze, by w danym roku mu ich nie zabrakło. Było to dla mnie coś nowego. Zwyczaj okrążania domu z walizką zapewnia więcej podróży w nowym roku.

    Karnawał

    Następnie wypada karnawał , który w Boliwii jest bardzo hucznie obchodzony. Przez cały okres karnawału najlepiej nie wychodzić na miasto bez peleryny przeciwdeszczowej. Wygląda to podobnie  jak w Polsce w Śmigus-Dyngus. Boliwijczycy wylewają na siebie i uczestników karnawału wodę i piankę w sprayu. Woda leje się ze wszystkich stron. Najpopularniejsze są ciężarówki,z których leją wiadrami, karabiny na wodę i ¨globos¨ - czyli rzucanie w ludzi balonikami napełnionymi wodą. W zabawie uczestniczą ludzie w różnym wieku. Boliwijczycy uwielbiają tańczyć, także w tym czasie nie może zabraknąć tego elementu. Tańczy się bardzo dużo, głównie na ulicy. Idzie orkiestra,a za nią zespól taneczny. Ludzie potrafią tak tańczyć po 6-8 godzin. Czasem w bardzo ciężkich kostiumach. Opisując karnawał w Boliwii warto wspomnieć o Oruro. Odbywa się tam największa impreza w ostatnich dniach karnawału. Karnawał w Oruro, choć nie jest największy (drugi po Rio de Janeiro karnawał w Ameryce Południowej), ze względu na swoją historyczną niezwykłość został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.W Boliwii jest wtedy wolne, przez trzy dni. Z całego kraju do Oruro przybywają tancerze. W sobotę tańczą przez całe miasto, pielgrzymując do Matki Bożej Socavon (to patronka tancerzy). Boliwijskich tańców jest całe mnóstwo a kolory oszałamiają. Tutaj chciałbym zaprezentować zdjęcie karnawału w Oruro i La Paz.

    Błażej

  • Zmiany w nauczaniu

    Zgodnie z rozporządzeniem MEiN z dnia 29 kwietnia 2021r. 

    -od 4 maja 2021r. klasy I-III wracają do nauki stacjonarnej,

    - od 17 maja 2021r. w szkole będą miały zajęcia klasy VIIa, VIIb, VIII,

    - od 31 maja 2021r. do szkoły wracają pozostałe klasy - IV, V, VIa, VIb.

    Plan zajęć pozostaje bez zmian dla uczących się w szkole i uczących się zdalnie. Od 17.05 wracamy jednak do lekcji trwających 45 min - godziny zgodnie z rozkładem zajęć na planie.

    O szczegółach poinformują  wychowawcy i poszczególni nauczyciele.

  • Lista dzieci przyjętych do klas pierwszych

    W załączniku lista dzieci przyjętych do klas I naszej szkoły w budynkach w Bieżycach i Starosiedlu.

  • Święta majowe w Starosiedlu

    30 Kwietna 2021 był dniem wyjątkowym w naszym przedszkolu. Nasze najmłodsze przedszkolaki ze Starosiedla zatańczyły swojego pierwszego '"krakowiaka".

  • Święta majowe w Bieżycach

    Dnia 30.04.2021 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych w Bieżycach zapoznały się z symbolami narodowymi swojego kraju. Uczciły święta majowe wykonując prace plastyczne. Grupa 3-4 latków wykonała wspólną flagę, a grupa 5-6 latków godło Polski. 

  • Tradycje w Boliwii - "Wszystkie dzieci nasze są - wielokulturowość w naszej szkole"

     Opisując tradycje i zwyczaje chciałbym jednak zacząć od zwyczajów panujących w naszym domu. Najważniejsze są dla nas wspólne posiłki. Nie wyobrażamy sobie, żeby każdy z nas spożywał je osobno, gdy jesteśmy wszyscy razem w domu. Uwielbiamy wspólne śniadania, obiady czy kolacje. Mamy wtedy okazję, żeby porozmawiać, dowiedzieć się, co się dzieje w naszym życiu. W naszym domu mamy wiele rzeczy, które pochodzą z dawnych czasów. Są to między innymi meble, które były własnością mieszkających w tym domu przed wojną Niemców. Na ścianach wiszą obrazy należące do mojej prababci Zosi.

    Tradycja to przede wszystkim   obchodzenie świąt. Zacznę może od Mikołajek. Uwielbiam, gdy 6 grudnia znajduję pod poduszką jakiś upominek. Mimo, iż mam już prawie 12 lat, zwyczaj ten obchodzony w naszym domu sprawia mi ogromną przyjemność. W Boliwii święto to nie jest obchodzone. Początkowo tata nie wiedział, iż taki dzień ma miejsce i gdy znalazł pod poduszką drobny upominek był bardzo zaskoczony. Teraz jest to już dla niego normalna sprawa.

    Boże Narodzenie

     Grudzień to także Boże Narodzenie, którego spędzenie  w latynoskim kraju może być bardzo ciekawym doświadczeniem. W niektórych regionach Boliwii w tym czasie panuje 30-stopniowy upał, a na ulicach zamiast choinek są oświetlone palmy. W La Paz wygląda to troszkę inaczej, ponieważ temperatura to maksymalnie 17 stopni. Też ciepło, ale nie upalnie. I na ulicach nie ma przystrojonych palm. W domach Boliwijczycy podobnie jak my stroją sztuczne choinki. Cała rodzina zbiera się na wspólnej kolacji o północy w noc Bożego Narodzenia. Pasterka, czyli w Boliwii Misa de Gallo (Msza koguta),  odprawiana jest o 22:00 lub o 23:00, tak aby wierni mogli w niej spokojnie uczestniczyć, wrócić do domu i rozpocząć kolację o północy. Ludzie na tą mszę przychodzą do kościoła z koszyczkami. W koszyczkach Boliwijczycy przynoszą małe figurki Jezusa, które potem umieszczają w domowym żłobku. Po mszy świętej wszyscy udają się do domów na uroczystą kolację. W Boliwii na stole nie pojawiają się żadne z naszych tradycyjnych potraw. Tam ludzie jedzą w ten dzień indyka, kaczkę, chochlo (biała kukurydza) z serem i panetony drożdżowe, czyli ciasto z suszonymi owocami. Dzieci dostają wraz z ciastem kakao do picia. Po zjedzeniu odpakowuje się prezenty i okadza kadzidłem figurkę Jezusa.                                                       

        Tacie na początku ciężko było się przyzwyczaić, że w Wigilię nie je się indyka czy kaczki tylko dania bezmięsne. Jednak po tylu latach bycia w Polsce stało się to dla niego normalne.

                                  Błażej  

  • Dzień Ziemi w Bieżycach

    "Dzień Ziemi" w oddziałach przedszkolnych w Bieżycach obchodzony był aktywnie na świeżym powietrzu. Dzieci wzięły udział w akcji sprzątania terenów zielonych. Wszyscy byli zaangażowani, chętnie porządkowali przyległy do szkoły teren oraz boisko w ramach "prezentu urodzinowego "dla Matki Ziemi".

  • „Wszystkie dzieci nasze są- wielokulturowość w naszej szkole”.

     W kalendarzu świąt nietypowych 23 kwietnia jest Dniem Języka Hiszpańskiego.

     To też stało się inspiracją do kolejnych działań realizowanych w ramach projektu „Wszystkie dzieci nasze są – wielokulturowość w naszej szkole”.

      W naszej szkole mamy uczniów, których korzenie rodzinne pochodzą właśnie z kręgu kultury iberoamerykańskiej, a dokładnie z Boliwii.

       Uczniowie klas III z Bieżyc i Starosiedla z tej okazji mieli sposobność obejrzenia przygotowanej prezentacji na ten temat. Poza tym dzieci zapoznały się z pracą ich starszego kolegi Błażeja Choque- Adamczuka „Dzieje mojej rodziny, tradycje i zwyczaje - Historia de mi familia,tradycjones y costumbres”, która została nagrodzona w 2019 roku na wojewódzkim konkursie „Poznajemy Ojcowiznę” w Zielonej Górze.

       Z tej okazji powstała także okolicznościowa gazetka dotycząca właśnie Hiszpanii i informacji związanych z tym krajem. 

     W najbliższym czasie zaprezentujemy ciekawostki na temat różnic w tradycjach polskich i boliwijskich. 

  • Lista dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych

    W załączniku - Lista dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych - budynek w Bieżycach i Starosiedlu

  • Dzień Ziemi

    22 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych w Starosiedlu celebrowaly Dzień Ziemi. Przez cały tydzień nabywali wiedzę i umiejętności na temat ochrony środowiska i segregacji śmieci. Zwieńczeniem tygodnia było sprzątanie pobliskiego lasu.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Czarnowicach
    Czarnowice 20, 66-620 Gubin
    Bieżyce 50, 66-620 Gubin
    Starosiedle 22, 66-620 Gubin
  • Czarnowice:
    68 359 37 07
    Bieżyce:
    68 359-43-21
    fax (68) 359-86-28 (chwilowo nieczynny, przepraszamy za utrudnienia)
    Starosiedle: 683592577

Galeria zdjęć