22 marca uczniowie z naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Poznania. Pierwszym miejscem, które zobaczyli była słynna poznańska „Pieczarka”, czyli stadion Lecha Poznań. Pamiątkowe zdjęcie zrobiono przed parowozem Ty51-183, zbudowanym w 1956 roku w zakładach Cegielskiego w Poznaniu. Lokomotywa ma symbolizować historyczne powiązanie Lecha Poznań z Polskimi Kolejami Państwowymi. Zagorzali kibice Lecha mieli też okazję zrobić zakupy w sklepie kibica, a kibice Legii Warszawa zrobić sobie zdjęcie w koszulce Legii przed stadionem konkurencyjnej drużyny, co w innych okolicznościach nie byłoby zbyt rozważne.
Kolejnym miejscem, które odwiedzili była Ostrów Tumski- kolebka państwa polskiego z piękną katedrą, w której podziemiach znajdują się groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Zwiedzanie podziemi dostarczyło wielu emocji i było świetną lekcją historii. W katedrze znajdują się również relikwie Jana Pawła II.
Z Ostrowa Tumskiego rozpoczął się spacer po przepięknej poznańskiej starówce ze słynnymi koziołkami na wieży ratusza. Co ciekawe ich twórcą miał być podobno mieszkaniec Gubina. Według jednej z wersji legendy ludowej kiedy po wielkim pożarze Poznania odbudowywano ratusz to zegar na ratuszową wieżę zamówiono u mistrza Bartłomieja z Gubina. Rada miejska postanowiła to ważne wydarzenie hucznie uczcić. Zaplanowano wielką ucztę, na którą zaproszono do Poznania znakomite osobistości. Ponieważ pracy było co nie miara, kucharz do obracania głównego dania pieczeni z sarniego udźca na rożnie, wyznaczył młodego kuchcika Pietrka. Sarni udziec piekł się powoli a Pietrek był ciekawy jak wygląda mechanizm zegara. Młody kuchcik nie mogąc się doczekać końca pieczenia postanowił na chwilę zostawić pieczeń i tylko raz spojrzeć na zegar. Jednak pod jego nieobecność pieczeń spadła do ognia i spaliła się na węgiel. Przerażony chłopiec pobiegł na pobliską łąkę, na której mieszkańcy miasta wypasali swoje zwierzęta. Porwał stamtąd dwa koziołki i zabrał je do ratuszowej kuchni. Koziołki jednak wyrwały się chłopcu i uciekły na gzyms ratuszowej wieży. Tam na oczach zgromadzonych mieszczan przestraszone dwa małe, białe koziołki zaczęły się bóść rogami. Widok ten tak rozbawił wojewodę i zaproszonych gości, że burmistrz darował Pietrkowi jego winę, a zegarmistrzowi polecił wykonać mechanizm, który każdego dnia będzie uruchamiał zegarowe koziołki. Od tego czasu każdego dnia gdy trębacz w samo południe gra hejnał z ratuszowej wieży zgromadzonej gawiedzi pokazują się dwa trykające się koziołki. A prawdziwe koziołki nie trafiły na stoły rajców miejskich i mieszczan lecz ściągnięto je z wieży i zwrócono ubogiej wdowie, ich prawdziwej właścicielce.
Niedaleko starówki znajduje się ciekawy mural, który wzbudził zachwyt uczestników wycieczki.
Kolejnym miejscem, który odwiedzili uczniowie było Rogalowe Muzeum Poznania, w którym można było poznać tajniki produkcji rogali świętomarcińskich, a nawet ich skosztować, a wszystko w barwnej gwarze wielkopolskiej. Z muzeum wyszli już nie chłopcy i dziewczęta, ale szczuny i mele, i nie na nogach tylko na girach.
A na koniec można się było przenieść w czarodziejski świat muzyki i tańca podczas oglądania baletu „Jezioro Łabędzie”.
Cudowna wiadomość dla naszego szkolnego teatru. Gratulujemy wszystkim fantastycznym aktorom i państwu Iriskom, którzy całe swoje serce wkładają w przygotowaniu pięknych i pełnych wruszeń przedstawień.
informacja ze strony http://www.iteatr.tvp.pl
"Finałowa dwunastka konkursu to spektakle bardzo ciekawe, dlatego wybór nie był wcale oczywisty. Gratulujemy zwycięzcom nagród, ale jeszcze serdeczniej wszystkim zespołom teatralnym gratulujemy ich pasji i kreatywności!
W wyniku obrad Jury w składzie:
Ewa Konstancja Bułhak (aktorka filmowa i telewizyjna, w zespole Teatru Narodowego w Warszawie)
Katarzyna Grześków (Telewizja Polska S.A.)
Wojciech Majcherek (Telewizja Polska S.A.)
Zbigniew Dzięgiel (Telewizja Polska S.A.)
w Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr 2018/2019 nagrodzone zostają następujące tytuły:
W kategorii szkoły podstawowe nagrodą w wysokości 5 tys.zł:
Głosy pokoleń zespołu Antyrama ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tuszynie
W kategorii szkoły gimnazjalne nagrodą w wysokości 5 tys.zł:
Jantarowym szlakiem do Niepodległej (fragm.) II Podstawowo-Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych STO w Gdańsku
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne ex aequo nagrodą w wysokości 5 tys.zł:
Stacja Niepodległość Teatru Kwestia Gustu z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku
Dziady Thearum Mundi z Liceum Ogólnokształcacego im. Zaruskiego w Węgorzewie
W kategorii inne ośrodki nagrodą w wysokości 5 tys.zł:
Historia w tańcu Integracyjnego Teatru Tańca Autentyczni My z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie
Tytuł Najlepszego Spektaklu wg Internautów i nagroda w wysokości 2,5 tys.zł przypada spektaklowi Szelma Młodzieżowego Zespołu Teatralnego Napaparawan ze Stargardzkiego Centrum Kultury.
Dodatkowo Jury przyznało nagrody specjalne:
Nagrody Instytutu Teatralnego w postaci warsztatów teatralnych dla Teatru Małe Conieco ze Szkoły Podstawowej w Czarnowicach za spektakl Gdzie jest Helenka?
Nagroda specjalna w postaci warsztatów multimedialnych dla Szkolnego Koła Teatralnego Jaś z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Zdzieszowicach za spektakl Iluzjom wolności mówimy:Stop!
Nagroda za najlepszą kreację aktorską w postaci stażu/praktyki w wideo team portalu tvp.pl dla Julii Zaraś z Teatru Kwestia Gustu z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!"
Dnia 21.03.19 w Szkole Podstawowej w Czarnowicach odbył się Dzień Wiosny. Nauczyciele z okazji tego dnia wymyślili różne konkurencje dla uczniów. Pierwszą rozgrywką był sport, w tym unihokej i koszykówka. Druga konkurencja miała sprawdzić talent plastyczny naszych uczniów. Każda klasa miała pomalować 3 osoby z klasy i zrobić wiosenną gałąź. Każdy świetnie wykonał swoje zadanie. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 8, drugie klasa 3a, trzecie klasa 3b, czwarte 7b, a klasa 7a ostatnie. Konkurencja była wielka, różnice punktów były bardzo małe. Tego pięknego dnia każdy się świetnie bawił, a dzień wiosny minął nam w bardzo miłym i sympatycznym nastroju.
Dnia 28 lutego w tłusty czwartek lekcje zostały osłodzone. Pani Marzena Wojtuń wraz z synem Patrykiem i córką Oktawią rozdali pączki nauczycielom oraz wszystkim uczniom naszej szkoły.
Dziękujemy
Teatr "Małe Conieco" z Naszej Szkoły zakwalifikował się do wojewódzkiego finału Przeglądu Wojewódzkich Spotkań Grup Jasełkowych. Nasi uczniowie mieli okazję wystąpić w tym finale na deskach profesjonalnego Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, w spektaklu pod tytułem "Zagroda". Według jury Przeglądu pokazaliśmy jeden z najlepszych spektakli, co zostało uhonorowane tytułem Laureata finału wojewódzkiego.
ARTYSTOM I OPIEKUNOM PAŃSTWU DANUCIE I KRZYSZTOFOWI IRISIKOM SERDECZNIE GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY.
Regionalne Centrum Kultury podsumowało tegoroczny Finał Wojewódzki Lubuskich Spotkań Jasełkowych
"Za nami pierwszy Finał Wojewódzki w ramach Programu PRO ARTE 2019. Finał XXIX Lubuskich Spotkań Jasełkowych, odbył się 30.01.br. w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Wzięło w nim udział 12 grup, a w przeglądach okręgowych wystąpiło łącznie aż 35 grup i około 600 uczestników. Wydarzenie odbyło się w ramach Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE, którego operatorem jest Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.
Rada Artystyczna w składzie: Maria Dokowicz- instruktorka ds. teatru i recytacji, Ida Ochocka- aktorka i reżyser teatralny, Anna Stasiak- aktorka Lubuskiego Teatru, po obejrzeniu wszystkich prezentacji postanowiła przyznać:
tytuł laureata:
oraz wyróżnić:
Fotografie ze strony rcak.pl
krótki film z przeglądu można obejrzeć na stronie
http://rcak.pl/2019/02/05/wspominamy-final-wojewodzki-jaselek/
Jak świętowaliśmy odzyskanie niepodległości w Czarnowicach.
O godzinie 11.00 zebraliśmy się w sali gimnastycznej ozdobionej pracami wszystkich uczniów przedstawiającymi wizerunki 100 najwybitniejszych Polaków. W atmosferę święta wprowadziła nas pani dyrektor Halina Żaczek, a punktualnie o 11.11 odśpiewaliśmy hymn. Potem obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny przygotowany przez panią Danusię Irisik z teatrem Małe CoNieco. Po krótkiej przerwie odbył sie konkurs międzyklasowy 100 PYTAŃ NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI, w którym I miejsce zajęły ex aequo klasy IIIa i VIII, miejsce II uzyskała klasa IIIb, a III również ex aequo klasy VIIa i VIIb.
Po konkursie odbył sie plebiscyt na najwybitniejszego Polaka, którym według większości uczniów został Lech Kaczyński. Drugie miejsce zajął Michał Pazdan do czego bez wątpienia przyczynili się kibice Legii Warszawa uczęszczający do naszej szkoły. Pozostali uczniowie głosowali między innymi na Karola Wojtyłę, Józefa Piłsudskiego, Jana Bytnara, Maksymiliana Marię Kolbego, Jana Kochanowskiego, Zbigniewa Religę i Jerzego Owsiaka.
Przygotowaliśmy również kapsułę czasu, która będzie otwarta przez dyrektora naszej szkoły w roku 2118. Ciekawe jak zostanie odebrana, co pomyślą o nas nasi potomni.
Na zakończenie Damian Ławrynowicz przybliżył nam historię odzyskania niepodległości. Mieliśmy również okazję wspólnie cieszyć się z sukcesu Damiana, bo właśnie w tym dniu ogłoszono wyniki etapu wojewódzkiego konkursu WIELCY POLACY - TWÓRCY NIEPODLEGŁOŚCI.
Damian Ławrynowicz - uczeń klasy III gimnazjum w Czarnowicach uzyskał tytuł finalisty Wojewódzkiego Tematycznego Konkursu "WIELCY POLACY - TWÓRCY NIEPODLEGŁOSCI", który był formą upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Organizatorem konkursu był Lubuski Kurator Oświaty. Cel stanowiło pogłębienie wiedzy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych o wydarzeniach i postaciach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i budową niepodległego państwa polskiego po pierwszej wojnie światowej, rozbudzenie zainteresowań historycznych oraz kształtowanie świadomości patriotycznej i obywatelskiej w oparciu o wiedzę historyczną.
Dnia 17. 10. 2018 r. w Krośnie Odrzańskim odbyły się Mistrzostwa powiatu krośnieńskiego w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. W kategorii dzieci starszych dziewczęta z SP Czarnowice zajęły II miejsce, a chłopcy- V i VI. Szkołę w zawodach reprezentowali: Iga Czerniawska, Sylwia Urbanek, Kewin Kuśnierczyk, Damian Piecuch.
Gratulujemy!
12 października obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Najpierw odbył się uroczysty i nieco żartobliwy apel w wykonaniu członków teatru Małe CoNieco, zakończony zaaplikowaniem gronu pedagogicznemu stosownych leków "na wzmocnienie".
W tym roku także nauczyciele przygotowali niespodziankę dla wszystkich uczniów i wręczyli te drobne, ale jak wiele radości niosące upominki: zwolnienia z zadań domowych, kartkówek lub odpytywania.
Po części oficjalnej odbyły się otrzęsiny uczniów klas VII i przyjęcie ich do grona społeczności uczniowskiej po odbyciu szkolenia wojskowego.
11 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się "żywa lekcja historii", zatytułowana "Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości". Spektakl w ciekawy sposób prezentował treści dotyczące czasów, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, ukazywał dążenia niepodległościowe i przybliżył postaci związane z odbudową naszego państwa w 1918 roku: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Byliśmy również świadkami pojedynku na szable między żołnierzem niemieckim i legionistą Piłsudskiego oraz mieliśmy okazję obejrzeć umundurowanie i broń z omawianego okresu.
Ta lekcja na pewno pozostanie w naszej pamięci, tym bardziej, że aktywnie uczestniczyli w niej nasi koledzy.
Dnia 4. 10. 2018 r. w Bytnicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu Krośnieńskiego w szachach drużynowych. Szkoła Podstawowa w Czarownicach w kategorii szkół gimnazjalnych zajęła II miejsce. I miejsce zajęła SP 3 z Krosna Odrzańskiego, II SP z Czarnowic i III- SP z Grabic.
Drużyna z Czarnowic wystąpiła w składzie: Lilianna Paszkowska, Damian Ławrynowicz, Łukasz Wijas i Kewin Kuśmierczyk. Gratulujemy!
26 września uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum pojechali do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie i do kina w Zielonej Górze na film pt. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa".
Celem wycieczki było obejrzenie zbiorów muzeum i wystawy poświęconej drodze do niepodległości. Szczególnie interesująca okazała się wystawa związana z postacią Józefa Piłsudskiego. Muzeum posiada bowiem w swoich zbiorach kopię munduru Marszałka i zdjęcia związane z jego kultem. Jedną z atrakcji była przejażdżka bojowym transporterem opancerzonym. Równie ciekawe okazało się wejście do kabiny samolotu myśliwskiego oraz do wnętrza wyrzutni rakiet.
Uczniowie mieli też okazję poznać film opowiadający o bohaterstwie polskich lotników biorących udział w bitwie o Anglię. Historia Urbanowicza, Zumbacha, Daszewskiego, Frantiska i Łokuciewskiego na pewno zrobiła na wszystkich duże wrażenie, choć osobom, które znają książkę Arkadego Fiedlera zabrakło kilku ciekawych scen i pojedynków powietrznych, o których tak barwnie opowiedział pisarz.
Wycieczka była też okazją do integracji i wzmocnienia więzi koleżeńskich. Na pewno pozostanie w pamięci.